Jsou biopaliva příčinou hladu v rozvojových zemích?

I mimo Evropu je potřeba udržet rozumnou míru pěstování biopaliv. Nelze všude nasázet řepku a kukuřici – ani to z dlouhodobého hlediska není možné, plodiny se na poli musí střídat. To je důvod, proč se řepka u nás pěstuje pouze na 10% orné půdy. Zemědělci třeba v Africe stojí často před podobným problémem jako jejich kolegové kdekoli jinde na světě – výkupní ceny potravin jsou tak nízké, že se je nevyplatí pěstovat. Kupní síla tamního obyvatelstva je malá, takže zemědělec má na výběr – buď pěstovat zadarmo potraviny pro sebe a blízkou komunitu a z toho vyžít, nebo pěstovat energetické plodiny pro biopaliva, které mu někdo z jiné části světa zaplatí. Není to ideální, jako ostatně spousta dalších věcí na tomto světě, ale jednorázová dodávka obilí z Evropy do hladovějící Afriky dlouhodobě mnoho nezachrání a nikoho nenaučí toto obilí pěstovat. Více v podsekci Biopaliva – příčina hladu?

↓ Připojte se k diskuzi

 1. FLIXA napsal:

  a co uprchlíci?

 2. Jirka Trnka napsal:

  Ještě jsem neslyšel, že by EU chystala dotace na výrobu biopaliv v Africe, ale existují seriózní plány na to, aby sever Afriky byl zastavěn solárními panely a vzniklá elektrická energie byla kabelem dopravována do Evropy. Tohle cool je?

 3. Smrťák napsal:

  Nejsou,ale COOL to také není.

 4. Ota napsal:

  Proč by měla? V Brazílii ani v USA taky biopaliva nezpůsobila hlad (a že se jich tam vyrábí dost), tak proč by se to mělo stát třeba v Africe.

  Otázka zní: Nemůže tomu být přesně naopak?

  Například v subsaharské Africe je zhruba miliarda hektarů úrodné půdy, která je přitom využívána dost extenzivně. Nemohlo by pěstování cukrové třtiny na bioetanol právě sem přinést investice do zemědělství a navázané infrastruktury tvořící pracovní místa a tedy i jistotu obživy?

  Proč by se místní měli po vyschlé planině potácet horkem s pár pasoucími se kozami nebo okopávat za chatrčí políčko motykou, když by mohli jezdit po zavlažovaných polích v klimatizovaném traktoru nebo pracovat v moderním lihovaru a jídlo si pak za vydělané peníze prostě koupit?

  • Czert napsal:

   Mily oto, kdyby to bylo vyhodne tak uz by davno nekdo investoval do afriky a zemdelstvi.
   Ale az casem Eu udela dotace na pestovani biopaliv v africe, lidi se tam jen pohrnou, hned to bude krasna cerna dira na stamiliony.
   A ona cerna dire neni u zemedelcu, kteri musi peclive vyuctovat kazdy gram plodiny a centimetr co najezdily, ale v urednicich a firmach co ony penize rozdeluji a hlidaji.

  • Ota napsal:

   Milý Czerte (i když dost pochybuji, že se tak jmenuješ, a proto je bezpředmětné tě tak oslovovat)

   Na kdyby znám jeno hezké přísloví, co se skvěle hodí i na tvůj příspěvek. Vzpomeň si na něj taky, až zas začneš psát ta svoje kdyby… Ale až…

   Faktem je že USA jsou jedním z největších světových výrobců biopaliv a že by tam bylo nějak přespříliš hladu jsem si nevšiml.

   V Brazílii benzín pomalu nekoupíš, biopaliva nejsou dotovaná a jezdí na ně všichni a přitom je to jedna z nejrychleji rostoucích ekonomik na světě.

   Myslím, že mezi hladem v Africe a biopalivy je mizivá, pokud vůbec jaká souvislost. Ony se tam totiž vyrábí naprosto minimálně.

Přidat komentář