Rozhodně ne ta, která se vyprodukují v zemích Evropské unie. Dlouhodobě v Evropě existuje dostatečná výměra zemědělské plochy umožňující jak potravinářskou produkci, tak výrobu biopaliv. A přímo v ČR je k dispozici cca 1 mil. hektarů zemědělské půdy, na níž nelze pěstovat plodiny pro potravinářskou výrobu, protože tomu zabraňují kvóty a jiné limity dané EU. V opačném případě by vznikala nadprodukce, se kterou si naše unie neví rady. Více se dočtete v podsekci Biopaliva nebo potraviny?
↓ Připojte se k diskuzi
tady sou samý píčoviny !!!
Před 2 lety proběhlo výrazné zvýšení cen potravin a všichni z toho vinili biopaliva. Dnes, kdy se ve světě vyrábí více jak dvojnásobek biopaliv než tehdy, klesly ceny potravin na téměř původní úroveň. Problém je někde jinde – vlivem globalizace se ceny potravinářských komodit staly předmětem celosvětového obchodu a pochopitelně se s nimi začalo na burzách spekulovat. jde o nové prostředí, na které nebyl nikdo připraven – ukažte mi zemědělce v Čechách, který vysadí plodinu v závislosti na predikci růstu spotřeby potravin v Číně či předpokládané sklizni obili v Austrálii?
Skutecne ne ? Vi autori a autorovi canku z casopisu the economist tusim v roce 2009 (citoval z neho i Fidel Castro), ze prave vyroba biopaliv povede ke zdrazeni cen potravin a pri stale vetsim vyuzivani biopliv i k nedostatku potravin ?
Ano